Zdrowie

Odpowiedzialny hodowca wykonuje badania na choroby występujące w rasie i tak dobiera rodziców aby zminimalizować ryzyko urodzenia się chorych szczeniąt. Oczywiście jeżeli takie badania zostały opracowane, bo niestety nie na wszystko wynaleziono jeszcze testy. W związku z częstymi pytaniami o wyjaśnienie tajemniczych “skrótów” przy wynikach zdrowotnych psów- poniżej krótki opis mogących wystąpić w rasie chorób.

 

CEA – tzw anomalia oczu collie, występująca nie tylko u owczarków szetlandzlandzkich. Choroba może mieć różne nasilenie, wiele (większośc) sheltie obciążonych tą chorobą żyje całkiem normalnie i nie ma problemów ze wzrokiem a właściciele nie maja pojęcia że ich pies ma CEA. CEA najłatwiej zbadać u 6-8 tyg szczeniąt, później w lekkich przypadkach obraz choroby może zostać zakryty przez pigment i zmian nie widać. Stopień CEA nie zmienia się przez całe życie psa, nie postępuje z wiekiem.

 

PRA-CNGA1 – zanik siatkówki owczarków szetlandzkich, dużo poważniejsza choroba, prowadząca z czasem  w skrajnych przypadkach do ślepoty, na szczęście raczej rzadka.

 

Mutacja genu MDR1 – mutacja ta powoduje, że pewne substancje (leki) przekraczają barierę krew- mózg i mogą prowadzić do ciężkich zaburzeń neurologicznych. Dziedziczy się autosomalnie recesywnie.  Warto znać wynik swojego psa dla jego bezpieczeństwa. Mutacja ta występuje też  u innych ras (owczarek australijski, border collie, sheltie, owczarek niemiecki i inne).

Obciążenie MDR1 to bardziej “cecha” niż choroba. Psy z takim wynikiem żyją całkowicie normalnie, nie są ani bardziej ani mniej chorowite od psów z wynikiem +/+ czy +/- . Należy jednak pamiętać,  że jest lista substancji zakazanych i weterynarz powinien stosować ich zamienniki. Większość weterynarzy z założenia nie stosuje u owczarków szetlandzkich i ich mieszańców pewnych leków (zwłaszcza pochodnych iwermektyny) niezależnie od tego jaki mają wynik MDR1. 

 

DM2 – mielopatiia zwyrodnieniowa exon 2 – powoli postępujące schorzenie układu nerwowego u starszych psów w którym dochodzi do degeneracji nerwów, a w efekcie do zaniku mięśni, zaburzeń chodzenia i paraliżu u psów. Początkowo daje objawy podobne do schorzeń ortopedycznych. Występuje u wielu ras, zdarza się również u sheltie.

 

Profil DNA jest jak odcisk palca (każdego osobnika można zidentyfikować po profilu genetycznym). Znając profil genetyczny psa można między innymi:

a) udowodnić tożsamość psa w razie zgubienia się lub kradzieży,

b) zidentyfikować psa za każdym razem przez całe jego życie - możliwość łatwej identyfikacji w razie uszkodzenia lub usunięcia chipu

c) zweryfikować pokrewieństwo zwierzęcia z domniemanymi rodzicami

Kocanka z Koziarni 

Idealna- wymarzona !

 

Nasza pierwsza wymarzona Sheltie w umaszczeniu tricolor, którą nazwaliśmy Kaśka. To nasza utalentowana duma! Wesoła, żywiołowa, bardzo energiczna i odważna suczka. Wyrosła na suczkę o doskonałym temperamencie, jest odważna, energiczna, mądra i posłuszna, lubi ludzi, dzieci i świetnie dogaduje się z psami.

 

Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli to może w 2025 roku powitamy na świecie dzieci naszej Kaśki.

 

Osiągnięcia wystawowe:

Champion ACW Polska 2024

Champion Polski Szczeniąt 

Najlepsze Baby w Rasie x3 (BOB)(2024)

Najlepsze Szczenię w Rasie x3 (BOB)(2024)

Zwycięzca Baby Wystawy x2 (BIS BABY) x2 (2024)

Zwycięzca Wystawy Szczeniąt x3(BIS PUPPY) (2024)

CAPC x6 (2024)

Wybitnie obiecująca x6 (2024)

 

 

Zdrowie:

Serce zdrowe

Oczy zdrowe

CEA N/N 

DM2 N/N 

PRA-CNGA1 N/N 

vWD3 N/N 

MDR1 N/MDR

Profil DNA w celu potwierdzenia pochodzenia

Piękna głowa, uszy i ogon prawidłowo osadzone. Bardzo dobra górna linia. Bardzo dobre proporcje. Bardzo dobra kondycja. Zrównoważona, mocno socjalizowana. Ruch lekki, swobodny, dynamiczny.

Nasze psy

 

Owczarek Szetlandzki Sheltie

Kontakt

 

Volley of the Best

województwo

kujawsko-pomorskie

Agnieszka Bestry

  +48 727 923 253

        

Strona została stworzona przy wykorzystaniu kreatora stron www WebWave

Rejestracja

Hodowla Volley of the Best zarejestrowana jest w

Polskiej Federacji Kynologicznej